Bu korkunç düzeyde genişletilmiş beyin gücü bütün uzayı geçerek Dünya’mıza ulaşacak bütün uygarlığınızı ve sanat yapıtlarınızı silecek. Anlatılacak hiçbir şey kalmayacak.

Çok kötü olduğu için Tanrılar tarafından sonsuzluğa dek yok edilmesine karar verilen bir kral hakkında kitaplarınızı okuduğum eski bir öykü gibi olacak.
Dünya sonsuzluğa dek yok edilecek. Herşeyin üstünde donuk bir ışık. Sonra hiçbir şey.
Oren kanının dondugunu hissetti. Daha bitmemişti.
Yüksek Mahkeme’nin planının güzelliği ırkımızdan herkesin bu işe katkıda bulunmasından kaynaklanıyor. Hepimiz kendi isteğimizle cellatlarınız olduk.

Derin inancımızdan doğan bir istek. Bu işte hiç kimse hatta Yüksek Mahkeme bile kendini suçlu hissedemez.

+Yorum: Raflarinarasindan
Dünya’nın sonu yaklaşmıştır. Açgözlülük ve sömürge tutkusuyla uzaya açılan insan ırkı, başka çok daha gelişmiş bir ırkın yargı terazisinde oturduğunu bilmemektedir. Dünya’nın yokedilmesinden yana olan Alfa Morko ve İnsan ırkına şans vermek isteyen Alfa Thovv arasındaki çekişme Dünya’nın kaderini belirleyecek, yıldızdölü olan insan- alfa melezlerinin bulunması ve yuvalarına döndürülüp şahit olarak gösterilmesini gerektirecektir. Birçok yasağı çoktan çiğnemiş olan Thovv; Oren, Kora, Chauna’yı başka dünyalara ulaştırabilecek midir?

Yazar, eserinin genelinde toplum ve insanlık eleştirisi yapmış. Dil akıcı ve doygun olsa da, eski bilim -kurgu ekolüne dahil olan parapsikolojiye girmekten çekinmediği için kurgu dayanaktan yoksun kalıyor. Hırs odakları ve konformizme cesurca başkaldırması, paranın egemenliğini eleştirmesi, sanatı yüceltmesi son derece güzel motifler de olsa kısa kalmış. Efsaneler ve bakireden doğma mitleri üzerine geniş araştırma yaptığı gözden kaçmayan yazar bu bağlantıları ustalıkla kurmuş. Dünya’nın sunduğu en güçlü lider ve bilim adamlarına karşı yaptığı saygı duruşunda Atatürk’ü unutmayan yazar, savunmasını ” Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.” diyerek bitirmiş.

Milli duyguları okşamasına rağmen ortalamanın altında kalan bir “space opera” olduğunu belirtmeliyim. Baskan yayınlarında gözü yoran çeviri hatalarına bu kitapta rast gelmedim. Eğer ciddi bir bilim kurgu hayranı değilseniz keyifli bir okuma sunmayacağını belirtirim.


Yazar : Emil Petaja
Çeviri : Şerif Yenen
Yayınevi : Baskan Yayınları
Türü : Bilimkurgu
Özgün Adı : Alpha Yes, Terra No!
Sayfa Sayısı : 176
Çıkış Tarihi : 1983
Emil Petaja Alfa Cellatları e kitap indir oku


Download (Google Drive) / Direkt (PDF)

Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Akıl Tutulması – Max Horkheimer PDF e-kitap indir Saftirik Greg’in Günlüğü 1 – Jeff Kinney PDF e-kitap indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com