Güzel yaz çağdaş italyan Edebiyatının en önemli adlarından Cesare Pavese’nin 42 yaşındayken 1950 yılında bir otel odasından intihar etmeden önce tek başlık altında topladığı üç romandan biri…

“Güzel Yaz”; çağdaş İtalyan Edebiyatının en önemli adlarından Cesare Pavese`nin 42 yaşındayken 1950 yılında birk otel odasında intihar etmeden önce tek başlık altında topladığı üç romandan biri. Aynı kitapta yer alan “Tepelerdeki Şeytan” ve “Yalnız Kadınlar Arasında” ile birlikte ilk kez 1949 yılında topluca yayınlanan bu çalışması için Paveseği, üçleme dememeyi yeğlemişti. “Her biri kendi başına bir kitap olabilir,” demişti yazar, “ancak bu üç romanı birbirine bağlayan, ortak bir ahlak anlayışı, temaların buluşması ve hayal gücünün serbestçe oynadığı oyunlarda yinelenen koşullardır.” Pavese`nin ortak özelliklere sahip bu üç çalışması kırsal yaşam açısından zenginse de temelde kenti, kentliyi ve kent yaşamını anlatır; gençlik coşkularını ve yenilgiyle sona ermiş tutkuları da. “Güzel Yaz”ın yazıldığı dönem İkinci Dünya Savaşı`nın ve faşist Mussolini rejiminin en yoğun günleridir. Pavese de, suçlu ama savunmasız, göreneklere yüreklice karşı çıkan, sınırlara dayanan gençlerin yaşantılarını irdeler. Çağının tanığı bu güçlü kalemden daha önce yayımladığımız “Yalnız Kadınlar Arasında”dtan sonra önümüzdeki günlerde “Tepelerdeki Şeytan”ı da okurlarımıza sunacağız.” 
(Arka Kapak)

“İtalyan yazarın ilk kez “Tepelerdeki Şeytan” ve “Yalnız Kadınlar Arasında” kitapları ile birlikte yayımladığı ama bir üçleme olarak tanımlamadığı üç romandan biri. Yazarın intiharından hemen önce İtalya’nın en prestijli edebiyat ödülü olan ve 1947’den beri verilen “Strega” ödülünü kazanan romanı faşist Mussolini rejiminin en yoğun günlerinde yazılmış olsa da savaşa veya politikaya bir göndermede bulunmuyor. Karakterlerden birinin zorunlu askerliğini bitirmek üzere olması dışında herhangi bir militarizm öğesi de yok. Kitap on altı yaşındaki bir genç kızın büyümesi, aşkı ve cinselliği keşfetmesini ve üç diğer genç karakterle ilişkilerini anlatıyor.”
-Gürkan Kılıçaslan-

Cesare Pavese Kitapları indir
Can Yayınları – 3. Baskı / 2013
Orijinal 119 Sayfa / PDF 111 Sayfa (2.13 Mb)
Cesare Pavese Güzel Yaz
Orjinal isim: La Bella Estate

Türkçe (Orijinal Dili:İtalyanca)
119 s. – İstanbul, 1998
Çeviri : Eren Yücesan Cendey

Kategori;
Edebiyat (Roman – Öykü) Çeviri / İtalyan

Download (Yandex Disk)
Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Leuko ile Söyleşiler – Cesare Pavese PDF e-Kitap indir Stephen W. Hawking – Zamanın Kısa Tarihi PDF EPUB indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com