Anonim olduğu için kitapta sadece farklı çevirmen isimleri geçer.Bunlardan bazıları;

William Vantuono,
J.R.R. Tolkien, 
Ayşe Cebesoy,
Simon Armitage,
Michael Morpurgo, 

14. yüzyılın sonlarında, Orta İngilizce ile yazılmış bir romans olan Sir Gawain ve Yeşil Şövalye her ne kadar anonim bir eser olarak anılsa da pek çok uzman tarafından varılmış ortak fikre göre, aynı dönemde yazılmış İnci (The Pearl) isimli şiir ile aynı kalemden çıkmıştır. İsmi bilinmeyen bu şair İnci Şair (Pearl Poet) olarak adlandırılır. Bu romans, uzun dizeleri ve aynı sesli harfin art arda gelen kelimeler içinde sıkça tekrarlanmasıyla yapılan “aliterasyon” denen söz sanatının güzelliği ile dikkat çeker. 
Spoiler 
  Romansın baş kahramanları Kral Arthur’un kuzeni olarak bilinen ve yuvarlak masa şövalyelerinden biri olan Sir Gawain ve gizemli Yeşil Şövalye’dir. Bir yuvarlak masa toplantısının ortasında çıkagelen bu gizemli şövalye yemyeşil kıyafetler içindedir ve bir şövalye ile çarpışmak istediğini duyurur. Arthur’dan önce davranan Sir Gawain Yeşil Şövalye ile çarpışmayı kabul eder ve onun başını oracıkta vücudundan ayırıverir. Fakat beklenmedik bir şey olur ve Yeşil Şövalye ölmez. Bir yıl sonra tekrar karşılaşıp hesaplaşacaklarını söyleyerek orayı terk eder. 


   Söylenen zaman geldiğinde Sir Gawain Yeşil Şövalye’yi bulmak üzere yola düşer. Doğanın zor koşullarına karşı hayatta kalmaya çalışarak düşmanını arar. Misafir edildiği avcı Bertilak’ın evinde ise üç gün boyunca üç sınavdan geçirilir. Bu sınavlar onun ahlakını ve dürüstlüğünü sınamaya yöneliktir. Sir Gawain ilk ikisinden geçerken üçüncüsünde kalır. Bu yanlışı yüzünden Yeşil Şövalye ile yaptığı karşılaşmada bir yara alır ve bu yara ile o günden sonra hiç çıkarmadığı yeşil kuşağı ona her zaman zaafını (günahını) anımsatır ve bir daha zaaflarına yenik düşmemesi için birer hatırlatıcı olur. 

Spoiler sonu. 

 


Sözlükte Hera ile ilgili maddeye göz atın. Heraldry Fantastik Edebiyat Resim

Eser aliterasyonları dışında sembolleri ile de dikkat çeker. Altınlarla bezeli Yeşil Şövalye’nin yeşil olması doğayı ve bereketi sembolize ederken, altın da medeniyeti sembolize eder. Sör Gawain’in üzerinde bir yıldız bulunan kalkanındaki yıldızın her bir köşesi, şövalyeliğin beş gerekliliği olan dostluğu, iffeti, nezaketi, diyaneti ve cömertliği temsil eder. Sir Gawain 3 gün içerisinde avcıdan üç hayvan alır ve üç teste tabii tutulur. 

  Zamanında Saray eğlencelerinde söylenip dinlenen bu romans, Ortaçağ İngiliz Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden biridir. Yazarı: Anonim
Çeviren: AYŞE CEBESOY 
Dili: Türkçe

Yayınevi: MİLLİ EĞİTİM BASIMEVİ 
Yayın Yeri: İSTANBUL 
Yayın Yılı: 1947


Sir Gawain ve Yeşil Şövalye – Anonim PDF Download (Yandex Disk)

Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Resident Evil Revelations 2 Episode 1-2-3-4 Kalbimin Tek Sahibi – Virginia Henley PDF e-kitap indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com