Tex Çizgi Roman Serisi PDF indir

Tex Renkli Maceralar Serisi Grafik Roman PDF indir

Teks (İtalya’daki adıyla Tex), western tarzı İtalyan çizgi roman serisi. Yazar Gian Luigi Bonelli ve çizer Aurelio Galleppini (Galep) tarafından yaratıldı. Seri, adını çizgi romanın baş kahramanı Teks Willer’den alır.

Teks Willer bir ranger’dir ve Arizona Eyaleti’ndeki Navajo kızılderililerinin şefidir. Kızılderililer arasında Gece Kartalı adıyla tanınır. Ayrımcılık ve ön yargı karşıtı, şiddete başvurmaktan kaçınmayan, kural ve kanunlardan çok kendi doğrularına önem veren bir kişiliğe sahiptir.

Teks, maceraların çoğunda kızılderili haklarını korumak için çaba gösterir. Öte yandan siyahi Amerikalılar, çoğu kez Vudu tarikatı üyesi kötü kişiler olarak tasvir edilir ve Teks’in düşmanlarıdır. Başlıca arkadaşları Kit Carson, oğlu Kit Willer ve Navajo savaşçısı Tiger Jack’dir. Bunlar dışında bilge El Morisco ya da Kanadalı dostları Gros-Jean ve Albay Jim Brandon gibi daha seyrek karşılaştığı çok sayıda dostu vardır. Başlıca düşmanlarıysa kara büyücü Mefisto ve oğlu Yama’dır, diğer önemli düşmanları ise “Maestro” ve Kara Kaplan’dır.

İlk Teks macerası 1948’de İtalya’da yayımlandı. Bu ülkede 20. yüzyılda en çok satan çizgi roman serisi oldu. 70’li yıllarda Türkiye’de yaygınlaştı. 90’lı yıllarda Doğan Holding grubunun İtalyan ortaklığıyla kurduğu Doğan Egmont Yayıncılık AŞ tarafından yeniden yayımlandı. Teks, 2010’larda üç farklı seri içinde Oğlak Yayınları tarafından yayımlandı.

Dünyanın pek çok diline çevrilen Teks özellikle Hindistan, İsrail, Norveç, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Sırbistan, Brezilya ve Türkiye’de popüler oldu.


Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Zembla Çizgi Roman Serisi PDF indir Tex Renkli Maceralar Serisi Renkli Yarı Yıllık PDF indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: [email protected]