Windows 8 ve 8.1: Lisans Anahtarını Bulmak

Program kullanmadan


Bu yöntemde enpedi’nin düzenlediği bir script kullanacağız. Altta alternatif olarak verilen programlara göre bu script daha kabiliyetli ve pratik. Bu scripti kullanmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bu scprit ile hem geçerli lisans anahtarınızı hem de OEM lisans anahtarınızı aynı anda öğrenebilirsiniz. (RW-Everything aracı da aynı kabiliyete sahip) Aynı zamanda bu script ile bir kurulum yapmazsınız ve script sisteminize –size sormadan– hiçbir şey kaydetmez.

1- Buradan Lisans Anahtarımı göster!.rar dosyasını indirin.

2- Sisteminizde rar dosyalarını açacak bir yazılım yüklü olup olmadığına bağlı olarak şunlardan birini yapın;

  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım (WinRar, 7-Zip, WinZip vb.) yüklüyse dosyaya çift tıklatmanızya da sağ tıklatıp kullandığınız yazılıma göre değişebilen seçenekleri kullanmanız yeterli. DosyalarıMasaüstüne ayıklayın.
  • Rar dosyalarını açabilen bir yazılım yüklü değilse buradan[/a] yükleyebilirsiniz.

3- Masaüstünde Lisans Anahtarımı göster!.vbs adında bir dosya oluştuğunu göreceksiniz.


Artık Lisans Anahtarımı göster!.rar dosyasını silebilirsiniz.

4- Lisans Anahtarımı göster!.vbs dosyasına çift tıklatarak çalıştırın.


Bilmediğiniz kodları çalıştırmak sizi rahatsız edebilir ama dosya tamamen güvenilir ve açık kaynaktır.İsterseniz dosyaya sağ tıklatıp Düzenle diyebilir ve içeriğini bir Metin Belgesi‘nde görüntüleyebilirsiniz.

5- Bir süre sonra lisans anahtarınız görüntülenecek;

 

  • Bu script hem geçerli lisans anahtarını (Örneğin Retail) hem de BIOS‘a gömülü OEManahtarı ayrı ayrı görüntüleyebilir.Örnekle açıklamak gerekirse; Benim bilgisayarım Windows 8 Core Single Language önyüklü geldi. Doğal olarak bu sürümün lisans anahtarı BIOS‘da kayıtlı durumda. Ama ben Windows 8 PRO satın alıp onu yükledim ve şu anda onu kullanıyorum. Bu durumda gördüğünüz gibi (Benim durumum için) hem geçerli lisans anahtarı (Windows 8 PRO) hem de BIOS‘a gömülü OEMlisans anahtarı listeleniyor. (Resim 1/ Bu durumdaysanız script ilk çalıştırmada OEM lisans anahtarını göstermeyebiliyor. Kapatıp tekrar çalıştırırsanız düzelecektir.)Bu örneğin Windows 8 Core Single Language önyüklü gelen bir bilgisayara Windows 7yüklediğiniz ama sonradan vazgeçip Windows 8 Core Single Language‘e geri dönmek istediğinizde lisans anahtarınızı bulmak için yardımcı olacaktır.
  • Eğer bilgisayarınız Windows 8 önyüklü gelmediyse BIOS‘da bir anahtar olmadığından OEM Anahtar: kısmında Desteklenmiyor ibaresi yer alacaktır. (Resim 2)

 

6- Eğer isterseniz Evet butonuna tıklatarak sonucu kaydedebilirsiniz.  Sonuç Windows Lisans anahtarı adıylamasaüstünde bir Metin Belgesi olarak kaydedilecektir. Bu sonucu elle kaydetmek ve ardından etkinleştirme esnasında tekrar elle girmek derdinden sizi kurtaracaktır….

 

II- RW-Everything ile;

1Buradan[/a] RW-Everything aracının –tercihen– kurulum istemeyen portable versiyonunun en güncel sürümünü indirin.

2- Aracı çalıştırın ve ACPI butonuna tıklatın. Ardından açılan ACPI Table penceresinde MSDM sekmesini seçin. Resimde işaretlediğim alanda lisans anahtarını göreceksiniz.


RW-Everything aracı -aynı benim düzenlediğim script gibi– bilgisayarınıza başka sürüm Windows 8(Örneğin PRO) yüklemiş hatta bu sürümü bu sürüme ait lisans anahtarı ile etkinleştirmiş olsanız dahiBIOS‘dan Windows 8 Core ya da Windows 8 Core Single Language (Artık hangi sürüm önyüklü geldiyse) lisans anahtarınızı okuma kabiliyetine sahip.

 

 

III- NirSoft ProduKey ile;

1- Buradan işletim sisteminizle uyumlu (32 bit-64 bit) ProduKey sürümünü indirin. (İndirme bağlantıları sayfanın sonuna doğru yer alıyor)

2- Araç kurulum istemiyor. Sadece çift tıklatarak çalıştırın. Lisans anahtarını resimde olduğu gibi görebileceksiniz.

 

IV- Belarc Advisor ile;

1- Belarc Advisor‘u buradan indirin ve kurun.

2– Program bir süre sisteminizi analiz edecek (Resim 1) ardından sonuçları varsayılan tarayıcınızda gösterilecek. Biraz aşağı inip yazılım lisansları kısmına geldiğinizde lisans anahtarınızı görebileceksiniz. (Resim 2)

Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Kadınbudu Köfte Tarifi Profiterol Tarifi
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com