zifir-burak-turan

Cinler, İnsanlar, Şeytanlar, İsyankâr Melekler… Zifiri Bir Savaşın Eşiğinde!

İki yılda Metal Fırtına serisiyle bir milyondan fazla okura ulaşan ORKUN UÇAR, BURAK TURAN ile beraber, yine benzersiz bir eserle karşınızda. ORKUN UÇAR ve BURAK TURAN´ın yazdığı ZİFİR, SAYGIN ERSİN´in editörlüğünde, sizleri her satırda içine çekip benzersiz bir heyecan yolculuğuna çıkaracak!
Cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankâr melekler… 
Zifiri bir savaşın eşiğinde!… 
Hacer-ül Esved´de gizlenen sır neydi?… 
Amerikan askerleri Kabe´ye niye baskın yaptı?… 
Papa ve Amerikan Başkanı Bush nasıl öldürüldü?… 
Dünya insan kanına nasıl boğuldu?… 
Cehennemde büyük savaş!… 
Şeytan´ın orduları yeryüzünde savaşıyor!… 
Karanlık çağlarda, insan öncesi Dünya´da yaşananlar!… 
Kız Kulesi´nin altındaki sır neydi?

***

Metal Fırtına, Türk edebiyatında yeni bir türün, politik kurgunun oluşmasını sağlamıştı. Bugün politik kurguya sahip onlarca kitap var. Orkun Uçar ve Burak Turan metafizik, aksiyon ve politik kurguyu karıştıran yeni bir türün ilk eseriyle karşımızda. Zifir adını taşıyan roman hurafeler, efsaneler ve halk söylencelerine karışan cinleri aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor. Orkun Uçar ve Burak Turan’ın birlikte yazdıkları modern bir roman olan Zifir, cin mitine Doğu aynasından bakıyor.

Batı, özellikle Anglo-Sakson kültüründe cinler; ormanda yaşayan şakacı, güzel, küçük yaratıklardır. Elf olarak anılırlar. Oysa Ortadoğu’da, Binbir Gece Masalları’nda rastladığımız cinler çok daha değişik türlerde ve tehlikelidir.

Kuran-ı Kerim’de cinlerin varlığı tartışılmaz şekilde ortaya konur; tıpkı insanlar gibi içlerinde iyileri de vardır kötüleri de. Öte yandan dini metinlerde, mitolojide ve halk söylencelerinde yer almış cinler yine de fazla tanınmaz. Hayatın içinde, gündelik hayatta bunca izi olmasına rağmen cinler hala gölgeli bir alandadır.

Özellikle Ortadoğu kültüründeki cin figürü, halk söylencelerinde bolca yer alsa da edebiyatta yeterince işlenmemiştir.

Daha önce benzerine rastlanmamış bir roman olan Zifir, hurafelerden, efsanelerden ve halk söylencelerinden tanıdığımız cinleri bize aksiyon ve politik kurgu ile sunuyor. Hikaye, bir intiharla başlıyor. İntihar eden kişinin doğaüstü olaylara tutkusu, devletin özel bir biriminin bu olayı soruşturmasına yol açıyor. Elde edilen bulgular sıradan gibi görünen intiharın arkasında bazı gizemli güçleri işaret edince, bir uzman aranıyor.

Başvurdukları kişi Azazil… Azazil, farklı doğmuş ve bir cin kabilesi tarafından büyütülmüş, uzun yıllar kötü cinlerle savaşmış ama yıllar önce bedenini ve ruhunu yaralayan bir mücadeleden sonra kendini emekliye ayıran birisidir. Azazil kendinden istenen yardımı yapmak istemese de sonra kararını değiştirir. Böylece macera başlar.

Cinler dünyayı felakete götürecek, belki de bütün insanları yok edecek bir plan peşindedir. Hedefleri için Irak’taki Amerikan askerlerini büyüleyip Kabe’ye baskın bile yaptırmayı düşünmektedirler. Çünkü asıl istedikleri kutsal taş Hacer-ül Esved’tir. Kabe baskını sonrası dünya karışıyor ama kısa bir süre sonra cinlerin insanların boyutuna geçip, büyük saldırıyı başlatmasıyla tüm Dünya bir savaş alanına dönüşüyor.

Savaş sadece dünyada kalmıyor, isyankar melekler, cehenneme de saldırıyor.

Sonuçta cinler, insanlar, şeytanlar ve isyankar meleklerin karıştığı zifiri bir savaş başlıyor. Kahramanlarımız, bazen çok garip müttefikler bulsa da cinlere karşı insanlığı kurtarmaya çalışıyor.

Zifir birçok ilginç alana göz atıyor… Cin dünyası, arada kalan dejinler, doğaüstü yetenekleri olan insanlar, Kabe baskını, cehennemde ve dünyada süren savaş, kitap boyunca insanı sürüklüyor.

Orkun Uçar & Burak Turan
Metal Fırtına serisiyle iki yılda bir milyon okura ulaşan Orkun Uçar, Asi isimli eseriyle de fantastik okur kitlesini sahip. Şu sıralar hayranları Orkun Uçar’dan on iki kitaptan oluşacak Derzulya serisinin ikinci kitabını bekliyor.

“Zifir”, Burak Turan’ın ilk romanı olsa da genç yazar fantastik ve korku öyküleriyle internet’te hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Turan’ın 2002 yılında Ölümsüz Öyküler Yayınevi tarafından çıkarılan fantastik öykü antolojisi Ölümsüzler’de iki öyküsü yer alıyor.

Orkun Uçar, “Burak Turan’la dört yıl önce Xasiork Ölümsüz Öyküler Kulübü sayesinde tanışmıştım. Hayal gücü hemen dikkatimi çekmişti. Daha önce benzeri olmayan bir kitabı onunla birlikte yazmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu Zifir ortaya koydu,” diyor.

(Tanıtım Metninden)

***

YAZARLAR HAKKINDA:
Orkun Uçar: 1 Haziran 1969’da Kocaeli-Gölcük de doğdu. İ.Ü İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar gazete ve televiz-yonlarda çalıştı. 
Burak Turan: 25 Eylül 1980 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de lise öğrenimini Bursa’da yaptıktan sonra üniversite öğrenimi için İstanbul’a gitti. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü’nü bitirdi.

YAZARIN ALTIN KİTAPLAR’DAKİ DİĞER KİTAPLARI.
Orkun Uçar’ın diğer kitapları: Metal Fırtıra 2: Kayıp Naaş / Metal Fırtına 3: Kızıl Kurt / Asi

Türkçe 400 syf. – İstanbul, 2007
Zifir (Cinler, İnsanlar, Şeytanlar, İsyankâr Melekler… Zifiri Bir Savaşın Eşiğinde!)
Yazar: Orkun Uçar; Burak Turna
Yayıncı: Altın Kitaplar
Konu: Roman – Türk Klasikleri

Kategoriler;
Edebiyat (Roman – Öykü) Yerli / Roman

Download PDF (Yandex Disk) / Download ePub (Yandex Disk) / Download Mobi (Yandex Disk)
Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Bumerang – Reginald Hill PDF indir Büyücü – Kevin Hearne ( Demir Druid Günlükleri 2 )
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com