Aleksandr Soljenitsin – İvan Denisoviç’in Bir Günü PDF e-Kitap indir

Yayımlandığında dünyada hem edebi hem de siyasi yankı uyandıran İvan Denisoviç’in Bir Günü, Stalinist baskıyı edebiyata taşıyan ilk roman. 

Aleksandr İsayeviç Soljenitsin İvan Denisoviç’in Bir Günü’nde, toplama kamplarındaki acımasız yaşama ve çalışma koşulları karşısında onurunu ve haysiyetini korumaya çalışan insanları anlatıyor. Kirli, soğuk ve adaletsiz bir ortamda hayata tutunan mahkûmların, insanlık dışı düzene nasıl direnç gösterdiklerini resmediyor. Romanın kahramanı İvan Denisoviç, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların elinden kaçtıktan sonra, ajan olma şüphesiyle Sovyet hükümeti tarafından gözaltına alınır ve sürgüne gönderilir. Buzlar altındaki Sibirya sürgününde, açlık ve dayak tehdidi altında on yıl geçirecektir. Soljenitsin’in kendi anılarından yola çıkarak yazdığı roman, 1962 yılında yayımlandığında Sovyetler Birliği’nde büyük yankı uyandırmış, kısa sürede toplatılmış ve yasaklanmıştı. Stalinist dönemin yazarlar üzerindeki siyasi baskısını anlamak için okunması gereken bir roman. 

“Doktor Jivago’ya kadar hiçbir ilk roman modern Rus edebiyatında, nadide bir eser olan İvan Denisoviç’in Bir Günü kadar heyecan uyandırmamış ve fırtınalar koparmamıştı.” 
-David Stewart Hull-


İvan Denisoviç’in Yaşamında Bir Gün
Aleksandr Soljenitsin tarafından yazılan roman
Ivan Denisoviç’in Yaşamında Bir Gün Aleksandır Soljenitsin’in yazdığı, Kasım 1962’de basılan romanının ismidir. Roman Sovyet edebiyat dergisi Novy Mir’de yayınlanmıştır. Vikipedi
Yayınlanma tarihi: Kasım 1962
Yazar: Aleksandr Soljenitsin
Tür: Kurgu

Çeviri: Mehmet Özgül
Orijinal Adı: Один день Ивана Денисовича
ISBN: 9789750508738
2. baskı – Ekim 2013 – 157 sayfa

Ön Okuma / Download (Yandex Disk)

Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
Kıyamet Elçileri – Alein Kentigerna PDF indir Kanser Koğuşu – Aleksandr Soljenitsin PDF e-kitap indir
Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com