Maria Yordanidu - Loksandra

Maria Yordanidu – Loksandra (Bir İstanbul Düşü) ePub eBook Download

Bu, gerçek bir biyografi değildir ve adı geçen kişilerin çoğu hayâl ürünüdür. Öbürleri ise, Loksandra gibi gerçekten yaşamış kişilerdir. Buna karşılık o çağın ruhunu, gelenek ve göreneklerini, tarihi olaylarını elimden geldiği kadar gerçeklere uygun olarak vermeye çaba gösterdim. Bunu başardığımı umuyorum; çünkü hayatımın ilk yıllarını bende derin izler bırakmış olan eski İstanbul’da geçirdim. Geceleri yangını haber veren gece bekçisini yaşadım. Tahtırevanları, Tatavlılar’ın manastırındaki tahta çanın çıkardığı sesleri yaşadım. Ağrıyan gözünün iyileşmesi için Loksandradan şifalı ayazma suyu isteyen su satıcısı Türk’ü yaşadım.
Şimdi, bütün bunlar geçmişte kaldı ve o çağın üzerini unutkanlık otları örtmeye başladı bile. Bunun için oturup yazıyorum. Ömrümün sonbaharını yaşamaktayım ve bildiğim şu bir kaç şeyi beraberimde mezara götürmek istemiyorum.

Yukarıda söylediğim gibi o çağın ruhunu ve tarihi olaylarını gerçeklere uygun olarak yansıtmaya çalıştım ve bu doğrudur. Rum mahallelerinde oturan ve «Türklerle alış-verişi olmayan», ama bu sözleriyle yönetici sınıfı kasteden Loksandra’nın fukara halk ile, odunlarını kesen Kürt ile, mahallenin gece bekçisi ile pek güzel alış verişi vardı. Onlarla iyi anlaşır, onları severdi. İşte, bütün bunları gördüğüm ve yaşadığım gibi anlattım.
Yazarken hoş vakit geçirdim. Umarım ki sizler de hoş vakit geçirirsiniz.
Not:Taraması çok sorunlu olan bir pdf dosyasından çok zahmetli bir epub çalışması oldu. Kitabın güzelliği bu zahmete değdi bence. Ancak bir daha taraması net olmayan bir kitaptan asla epub yapmayı düşünmem sanırım.

Kitap 2 defa okunarak hataları sıfıra yakın bir şekilde düzenlendi. 
İyi okumalar dileğiyle.

Türkçe (Orijinal Dili:Türkçe)
Çeviren: Osman Bleda 
Yayın Yılı: 2004
Sayfa Sayı: 206 Syf.

Maria Yordanidu – Loksandra (Bir İstanbul Düşü) ePub indir

Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
B. Traven – Dinamit PDF e-kitap indir Ahmed-i Dai – Çengname PDF e-kitap indir (E Book)
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Güvenlik İçin Resimdeki Sayıyı Giriniz... *

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com