yandex

ÜNİVERSİTEYE İNTERNETTEN NASIL KAYIT YAPILIR?

24 Temmuz 2015 tarihinde Üniversite yerleştirme sonuçları (ÖSYS) açıklandı ve milyonlarca öğrenci hayalini kurduğu üniversiteler için kayıt yaptıracak. Peki Üniversite kayıtları nasıl yapılaca, E-Kayıt nedir, İnternetten üniversite kayıtları nasıl olacak? İşte Elektronik Kayıt Sistemi…

ELEKTRONİK KAYITLAR (28 TEMMUZ-5 AĞUSTOS)
ÖSYM resmi sitesi osym.gov.tr adresinden öğrenciler LYS ve YGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Yerleştirme işlemleri sonuçlarına göre herhangi bir üniversiteye yerleşen öğrenciler 3-7 ağustos tarihleri arasında kayıt yaptıracaklar. ÖSYM ayırca üniversiteye yerleşen öğrenciler için elektronik kayıt sistemi ile internetten kayıt yapma imkanı sunuyor. Elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Peki internetten üniversite kayıtları nasıl yapılacak?
İşte ÖSYM sitesinde yapılan Elektronik Kayıt Duyurusu…

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU BAŞKANLIĞININ ELEKTRONİK KAYIT İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI
1. Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkânı sunacaklardır.
2. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracaktır.
3. Elektronik kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacaktır. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecektir.
4. Elektronik kayıt tarihleri, ÖSYM yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır,
5. Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlara gibi) ile açıköğretim programları dâhil edilmeyecektir.
6. Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.
7. Asker Alma Dairesinden askerlik durum bilgisi ve Milli Eğitim Bakanlığından lise mezunu olup olmadığına dair bilgi ekran kayıdında yer alacaktır. Askerlik durumu kayıt olmalarına engel olmayacaktır. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler elektronik kayıt yapamayacak ve yerleştiği Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığından mezuniyet bilgisi alınan öğrenciler için elektronik kayıtta öğrencinin yerleşme
bilgileri, ÖSYM verisinden otomatik olarak gelecektir.
8. Herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir.
9. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.
10. Kayıt olanlara ait bilgiler YÖKSİS üzerinden günlük olarak alınabilecektir.
11. Kayıt işlemini elektronik ortamda yapan öğrenciler elektronik kayıt ekranında veya üniversitenin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gelecekler ve duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabileceklerdir.

ÖSYM ELEKTRONİK KAYIT DUYURUSU İÇİN TIKLA >>>

elektronik universite kayitlari, universite kayitlari ne zaman, e kayit universite, universiteye internetten kayıt yaptırmak, osym universite kayıt tarihleri

 

Üniversiteye Elektronik Kayıt, İnternetten Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?  

Turbobit_1.png


Paylaşmak Güzeldir
İnadına Aşk 4. Bölüm | Fox Dizileri Aşk Zamanı 3. Bölüm | ATV Dizileri
Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com