Esir Şehrin İnsanları - Kemal Tahir pdf indir
Kemal Tahir – Esir Şehrin İnsanları PDF e kitap indirBirinci Dünya Savaşı (1914-1918), o zamana kadar tarihin örneğini görmediği korkunçlukta bir boğuşmaydı.
Osmanlı İmparatorluğu bu boğuşmada yıkıldı. 1918 yılının İstanbullu Türk aydınları ateş çemberlerinden, kan sellerinden geçerek kendilerini bir çöküntü kıyamet’ içinde buldular.
Devletlerini, vatanlarını yitiriyorlar, karşı durulmaz bir hızla esirliğe doğru sürükleniyorlardı.
İstanbul’un bu sivil aydınları, 1910 yılına gelene kadar kur’a askerliği bile yapmışlardı. imparatorluk ordularının silahlarını bırakıp toptan yere serildiği bir dönemde, yedi düvele karşı direnmek zorunda kaldılar. ESİR ŞEHRİN İNSANLARI romanı, işte bu sivil kahramanların, en umutsuz koşullar altında, çıplak elleriyle savaşı nasıl kabul ettiklerini, çağının gerçeklerine dayanarak, anlatıyor.

***

“Esir Şehir Üçlemesi” edebiyatımızın güçlü ve klasikleşmiş ismi Kemal Tahir’in başyapıtlarındandır. Her büyük ve klasik yapıt gibi, bir ya da birden çok problematiği mükemmel bir biçimde işleyen bu nehir roman dizisinin ilk kitabı olan “Esir Şehrin İnsanları”nda Kemal Tahir, Mütareke Dönemi Osmanlı aydınının ve İstanbul’unun destansı direnişinin ve mücadelesinin benzersiz bir fotoğrafını çekmektedir.

Kurtuluş Savaşı öncesinin anlatıldığı pekçok roman yazılmıştır kuşkusuz, ama hiçbiri bu denli edebi ve ölümsüz olamamıştır.

“Türkiye’yi, Türkleri sahiden tanımak isteyen yerli yabancı herkes Kemal Tahir’i okumak,
anlamak zorundadır.”

Türkçe 464 syf. – İstanbul, 2005
ISBN : 9789752730760

Kategoriler;
Edebiyat / Tarihi Roman – Öykü
Edebiyat (Roman – Öykü) Yerli / Cumhuriyet Dönemi Roman

Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir PDF indir

(((Alternatif)))

Esir Şehrin İnsanları – Kemal Tahir PDF indir

Gelen Aramalar

Paylaşmak Güzeldir
Osmanlı Şerbeti Yapılışı Mutluluk – Zülfü Livaneli e-kitap indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com