hur-sehrin-insanlari-kemal-tahir

Kemal Tahir – Hür Şehrin İnsanları

Hür Şehrin İnsanları ölümünden sonra Kemal Tahir’in ‘sarı defterleri’ arasında bulunmuş bir romandır. Metnin sonundaki tarihten anlaşıldığına göre, ünlü romancı, bu yapıtını 1949 yılında Çorum Cezaevi’nde tamamlamış, sonradan üzerinde çalışmak üzere bir kenara koymuştur. Gerek öyküleme tekniği, gerek roman mimarisi yönünden ‘bitmiş’ izlenimini veren bu roman, sonradan Kemal Tahir diyaloğu diye adlandırılan diyalog özelliklerini de taşımakta, bu bakımdan da dikkati çekmektedir.

Yine de Kemal Tahir’in “Hür Şehrin İnsanları”nı ‘bitmiş’ bir eser saymadığı, sağlığında yayınlamayışı kadar, eserde geçen bazı olayları ve kişileri başka romanlarında, sözgelimi “Yol Ayrımı” ve “Kurt Kanunu”nda kullanmış olmasından da bellidir. Zaten, otobiyografik niteliği ağır basan bu yapıt, zaman olarak, adını andığımız iki romanın yerleştirildiği dönemi kapsamaktadır.
“Hür Şehrin İnsanları”, bu perspektif içinde okunmalıdır ama, bu biçimde bırakılmış da olsa, Kemal Tahir’in bu romanında yazarın kendisine özgü anlatımı, atmosferi ve kişileri, sağlam bir öyküleme düzeni içinde sergilenmekte; eserin bütünü, kurtuluştan sonraki canlı ve hareketli bir kesiti gözler önüne sermektedir.

Not: Eser 2 Ciltten oluşmaktadır. 1.Cilt 618, 2.Cilt ise 190 sayfadır.

Türkçe 618+190 syf. – İstanbul, 2009
ISBN : 9789752734326
Kemal Tahir Bütün Yapıtları 21.Eser

Kategoriler;
Edebiyat (Roman – Öykü) Yerli / Roman

Download 1.Cilt (Yandex Disk) / Download 2.Cilt (Yandex Disk)

Paylaşmak Güzeldir
Eski Sevgiliyi Gömmek – Burying the Ex | 2014 | BRRip XviD | Türkçe Dublaj – Tek Link Cennet – Eden | 2014 | BDRip XviD | Türkçe Dublaj – Tek Link
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com