İmam Malik bin Enes Muvatta Tercümesi PDF e-kitap indir

Muvatta. İmam Malik(179)  |  الموطأ – el-Muvatta

      İmam Malik(179) h.93 yılında Medine’de doğmuştur. Etbau’t-tabiindendir. İmam Malik, Abdullah b. Ömer’in azadlısı Nafi’den İbn Ömer’in rivayetlerini, sahabe amellerini öğrenmiştir.

      İmam Malik, Muvatta’yı önceleri 10.000 hadisten meydana getirmişti. Eserini her sene yeniden gözden geçiriyor ve bazı hadisleri çıkarıyordu. Sonunda elimizdeki 1720 rivayeti ihtiva eden Muvatta kalmıştır. Muvatta şarihi Zurkani(h.1122) Muvatta’daki hadislerin sayısını şöyle verir: 600’ü merfu, 222’si mürsel, 613’ü mevkuf, 285’i maktu’dur. Bu taksimde görüldüğü gibi İmam Malik, önce Hz. Peygamber’den gelen hadisleri, sonra ashab’dan gelenleri, daha sonra tabiından gelen asarı zikretmektedir. En sonunda da kendi reyini belirtmektedir.

      Muvatta’nın hadisleri genellikle “haddeseni Yahya an Malik an…” diye başlar. Bu Muvatta’nın en meşhur ravisi Yahya b. Yahya’dır. Haddeseni diyen de Yahya’nın oğlu Ubeydullah’tır(278). Muvatta’nın 16 nüshası ve ravisi bilinmektedir.

Hazırlayan: Abdullah Parlıyan
Yayın Yılı: 2008
Sayfa Sayısı: 814
Dili: Türkçe

Online Oku / Download (Yandex Disk)

Gelen Aramalar

Paylaşmak Güzeldir
Bir Bayan Niçin örtünmek istemez? – Feyzullah Birışık PDF e-kitap indir Tapusuz Süleyman – Mehmed Alagaş PDF e-kitap indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com