Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF indir

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF indir

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF indir | Ricardo Coler – Kadın Krallığı ePub indir

Bir kadının nasıl düşündüğünü anlamaya çalışmak belki de onlardan birini yakınımızda istememizin nedenlerinden biridir.

“Kadının ellerinde olmak en iyi ellerde olmak demektir.”

Yazar hakkında çok kısa bilgi verirsek: Arjantinli doktor, fotoğrafçı, gazeteci. La Mujer de Mi Vida (hayatımın kadını) adlı kültür dergisinin kurucusu ve yöneticisi. Çok eşlilik ve anaerkil topluluklar konusu için dünyanın çeşitli yerlerinde araştırma yapmış.

Bu kitabında üzerinde durduğu anaerkil topluluk için de Çin’in izbe bir yerine seyahat etmiş. Bu topluluğun adı Mosuolular.

Mosuolulardaki yaşamdan bahsedecek olursak: Mülkiyet kadına ait. Ekonominin yönetimi ve sosyal hayata dair pekçok şey kadının yönetiminde… Kadınlar erkeklere göre çok daha çalışıyorlar, erkeklerin hayatı daha sakin ve her erkek annesinin evinde yaşıyor. Zaten baba diye bir şeyin adı geçmiyor. Babanın olmadığı bir aile düzeni, bize oldukça garip geliyor lakin Mosuolular için gayet normal bir durum. Mao Zedung bile bu düzenden onları vazgeçirememiş.

Aşk anlayışları da bizden oldukça farklı. Genel olarak açık ilişki yaşıyorlar diyebiliriz. Ancak yetiskinliğe doğru tek kişiyle ilişki daha ağır basıyor. Kadınlar, beğendikleri erkeğe bu dans sırasında elini üç kere sıkarak belli ediyorlar; bu akşam gelebilirsin, hoş karşılanacaksın demek. Sadece bu dans ile sınırlı değil eş seçimi, kadın zaten 13 yaşından itibaren kendisine ayrı küçük de olsa bir ev yapılıyor; çoğu zaman ailesiyle kalsa da bu bir nevi onun özgürlüğünü ve mülkiyet hakkını temsil ediyor. Erkeğin böyle bir hakkı yok, o annesiyle yaşıyor sürekli.

Erkekler rahatsız bu durumdan rahatsız oluyor mu diye bir soru gelebilir aklınıza ancak erkekler halinden gayet memnun. Zaten girişteki söz bir Mosuo erkeğine ait.

Yazarın gözlemlerini yazıya aktarışı gayet başarılı ve samimi bir üslupla yazılmış. Günümüz dünyasında Mosuolular gibi değişik bir yaşayış tarzında olan bir topluluğun hayatına tanık olmak isterseniz ve genel olarak verdiğim örneklerden daha fazlasını okumak isterseniz tereddüte düşmeden elinize alabilirsiniz kitabı.

“İnsan olmanın temeli ataerkil değildir ve Mosuo deneyimi diğer şekillerin de mümkün olduğunu ve bu şekillerin toplumun sonu anlamına gelmediğini gösteriyor.”


Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF indir

(((Alternatif)))

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF indir

(((Alternatif)))

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF indir

==========

Ricardo Coler – Kadın Krallığı ePub indir

Gelen Aramalar

Paylaşmak Güzeldir
Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan Kemal PDF indir Benim Tatlı Yalanım Tüm Bölümleri indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com