zeytindagi-falih-rifki-atay

Falih Rıfkı Atay –

Zeytindağı, ne lisede gördüğümüz edebiyat dersinde ne de üniversitede ilgili derslerde dikkatimi çekti. Zeytindağı, Kitapyurdu’ndan gelen “Başbakan’ın tavsiye ettiği kitap” başlıklı maili ile dikkatimi çekti açıkçası.  23 Temmuz tarihli internet gazetelerinde yer alan haberlere bakıldığında da, her gencin okuması gerektiği Zeytindağı ve Medine Müdafaası adlı iki kitaptan bahsettiği görülür Erdoğan’ın. Kafalardaki “neden bu kitaplar? sorusuna da cevap vermiştir: “Bu toprakları anlamak ve anlamlandırmak, bugünlere nasıl ulaştığımızı görebilmek adına bu ve benzeri eserler mutlaka okunmalı ve okutulmalı.” Ben de Siyasi ve tarihi kitapları fazla okumama ve artık başka türlere yönelme isteğine karşın bu kitabı aldım, okudum.


Kitabın adı Kudüs’e yakın bir dağ olan Zeytindağı’ndan geliyor. Cemal Paşa’nın Başkumandanlıktan isteği üzerine Zeytindağı’nda bulunan karargaha, Alman misafirhanesine gider ve serüven başlar. Suriye, Mısır, Hicaz’dan bahsederken samyeli ve kıble rüzgarlarının tenimde estiğini hissettim. Aç susuz askerin karın gurultusunu duydum. Şehit kanının kokusunu hüsranla ciğerlerime çektim. Bir vagon dolusu mecidiye altınını nasıl geride bıraktığımızı gördüm.  Gerçekten adımın ne anlama geldiğini bu sayfalarda anladım. Dolayısıyla bu eseri “Süründüren kitaplar” listesine ekledim. Nurullah Ataç, Selami İzzet Sedes, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Behçet Kemal Çağlar, Burhan Asaf Belge, Hüseyin Cahit Yalçın gibi pek çok yazarın övgüsünü hak ediyor. Kanal Cephesi ve Hicaz Cephesi ; Çanakkale, Kafkasya Cephesi’nin gölgesinden bu eser sayesinde kurtuluyor diyebiliriz.***

Zeytındağı, İnsanın kanını donduran tarihi bir süreci, “bir imparatorluğun çöküşünü” o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen’de, Aden’de, Kanal’da, Gazze’de, Arap Çölleri’nde nasıi kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu “mecidiye altınını” bile nasıl bıraktığımızı hayretler İçerisinde okuyacaksınız.

Cemal Paşa’nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri bir destan olabilecek, askerlerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tüylerinizi ürpertecek.

***

“Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir. “
-Behçet Kemal Çağlar-

“…Falih Rıfkı’nın son eseri Zeytindağı, Cumhuriyet devri edebiyatının en büyük hâdiselerinden birini teşkil etti. Falih Rıfkı’nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felâket devirlerinin en facialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, muharririn keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi aksetmemiş olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamayacaktık.”
-Yakup Kadri Karaosmanoğlu-

“… Zeytindağı’nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı’nın üslubu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline vâsıl olmuştur. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir.” 

-Nurullah Ataç-

Türkçe 192 syf. – İstanbul, 2008
ISBN : 9789756461075

Kategoriler;
Çocuk Kitapları / Edebiyat

Tarih / Atatürk Hakkında ve Kendi Yazdıkları

Doıwnload (Yandex Disk) / Doıwnload (MediaFire)

Paylaşmak Güzeldir
Katre-i Matem – iskender Pala PDF e-kitap indir Çariçe – Ellen Alpsten ePub eBook Download PDF e-Kitap indir
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Bilgi Telif Hakları veya Reklam için İletişim: yetkili.sikayet@gmail.com